Almatı Eğitim Ataşeliği

#karagündostumeslekieğitim

Türkiye'nin koronavirüs mücadelesi sürecinde mesleki ve teknik eğitimin öne çıkan rolü, bilimsel yayın oldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer'in, "Türkiye'de Koronavirüs Salgınında 'Kara Gün Dostu' Mesleki ve Teknik Eğitim" başlıklı makalesi Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi'nde yayımlandı.
#karagündostumeslekieğitim

"Türkiye'de Koronavirüs Salgınında 'Kara Gün Dostu' Mesleki ve Teknik Eğitim" Prof. Dr. Mahmut Özer   Makale Özeti: Mesleki ve teknik eğitimin (MTE) önemi Türkiye'de koronavirüs salgını sürecinde daha da öne çıkmıştır. Artan üretim kapasitesi ile MTE toplumun bu zor günlerdeki ihtiyaçlarını karşılayan ana aktörlerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde MTE tarafından gerçekleştirilen üretimlerdeki gelişmeler ele alınmıştır. Ayrıca MTE'yi güçlendirmek için atılması gereken adımlar ve gelişim alanları da kısaca değerlendirilmiştir. Salgın günlerinde temizlik malzemeleri, tıbbi maskeler ve tek kullanımlık materyaller temini en zor olan ürünler arasında bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde (MTAL) ayda yaklaşık 10 milyon maske üretilmektedir. Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan tüm okulların temizlik malzemesi ihtiyaçları MTAL'lerde gerçekleştirilen üretimlerle karşılanmaktadır.   Ayrıca, yüz koruyucu siperler, tek kullanımlık malzemeler ve N95 standardında yüz maskeleri de MTE kapsamındaki Ar-Ge çalışmaları desteğiyle üretilmekte ve sağlık çalışanlarıyla paylaşılmaktadır. Bu çalışma 2023 Eğitim Vizyonu'nun açıklanması sonrasındaki iyileştirmelerle birlikte MTE'nin salgın günlerinde toplumun ihtiyaçlarına hızla cevap verebildiğini göstermektedir. Çalışmada açıklanan unsurlarla güçlendirilmesi durumunda MTE sistemi kriz dönemlerinde toplumun ihtiyaçlarını karşılayan ana unsurlardan biri haline gelecektir.   

Makale için lütfen tıklayınız; 

/meb_iys_dosyalar/2020_04/20113529_makale.docx (Kazakça)

/meb_iys_dosyalar/2020_04/20113529_18105312_meslekieYitim.pdf (Türkçe ve İngilizce)

Tole Bi 29A 050010 Almatı/KAZAKİSTAN - 7 727 390 09 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.